WTP dla uczniów
Nowy rok szkolny to także zmiany związane z korzystaniem z Warszawskiego Transportu Publicznego. Do tej pory dokumentem potwierdzającym prawo do bezpłatnych przejazdów była karta ucznia, wydawana na podstawie legitymacji szkolnej. Od tego roku część uczniów otrzyma e-legitymacje, na których zakodowane będą uprawienia do bezpłatnych przejazdów , a więc niepotrzebna będzie odrębna karta. Co się zmieniło, kto i na jakich zasadach może podróżować WTP – na te pytania odpowiadamy poniżej.
Karta ucznia – dla kogo i w jakiej formie?
To Warszawska Karta Miejska, uprawniająca do bezpłatnych przejazdów na obszarze 1. i 2. strefy biletowej warszawskiej komunikacji miejskiej w okresie nauki w szkole podstawowej. Dzięki niej można podróżować autobusami linii strefowych, Szybką Koleją Miejską – poza granicami Warszawy, linii lokalnych „L” oraz – w ramach oferty „Wspólny bilet ZTM-KM-WKD” – pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na obszarze obowiązywania wspólnego biletu. Posiadacze karty mogą bezpłatnie poruszać się po aglomeracji warszawskiej nie tylko w drodze do szkoły. Z karty ucznia w postaci odrębnego dokumentu (plastikowej karty) korzystać mogą uczniowie posiadający tradycyjne, papierowe legitymacje wydane przez szkołę podstawową na terenie Warszawy oraz wszyscy uczniowie szkół podstawowych (bez względu na rodzaj posiadanej legitymacji) mieszkający na terenie Warszawy, a uczący się poza nią. Uczniowie rozpoczynający naukę w szkole podstawowej w Warszawie, uprawnienia do bezpłatnych przejazdów mają zakodowane w e-legitymacji.
Czy muszę udać się do POP, żeby wyrobić mojemu dziecku Kartę Ucznia?
W przypadku szkół, które mają podpisaną umowę z ZTM, Kartę Ucznia można wyrobić w szkole lub poprzez link, który podano w sekretariacie szkoły.
Przypominamy też, że szereg spraw związanych z usługami Warszawskiego Transportu Publicznego można załatwić online w e-POP, dzięki któremu nie wychodząc z domu można wnioskować o kartę miejską, kartę miejską dla osób 70+, Kartę Warszawianki/Kartę Warszawiaka, Kartę Ucznia, złożyć wnioski i skargi w sprawach windykacyjnych, sprawdzić zadłużenie windykacyjne oraz umówić się na spotkanie informacyjne online. Kartę można wyrobić też w stacjonarnym Punkcie Obsługi Pasażera.
Czy legitymacja szkolna z podstawówki uprawnia moje dziecko do bezpłatnych przejazdów?
Wydawane od roku szkolnego 2024/2025 tzw. e-legitymacje dla uczniów warszawskich szkół podstawowych są dokumentem poświadczającym uprawnienie do bezpłatnych przejazdów. Nie ma więc potrzeby wizyty w POP ZTM w celu wydania karty miejskiej.
Jeśli placówka szkolna wybrała format legitymacji z tzw. warstwą cyfrową, ZTM wgrał na nie wejściówkę do metra na 8 lat.
Jak długo ważna jest Karta Ucznia?
Karty Ucznia wydawane są maksymalnie na 8 lat.
Czy legitymacja ze szkoły ponadpodstawowej działa jak karta miejska?
E-legitymacje dla uczniów warszawskich szkół ponadpodstawowych mogą być nośnikiem biletów komunikacji miejskiej, jeśli placówka szkolna wybrała format legitymacji z tzw. warstwą cyfrową.
W takiej sytuacji nie ma konieczności wizyty w POP ZTM celem wydania karty miejskiej.
Czy dzieci mieszkające pod Warszawą, chodzące do warszawskich szkół, także mogą skorzystać z Karty Ucznia?
Tak, z Karty Ucznia mogą skorzystać wszyscy uczniowie warszawskich szkół podstawowych.
A co z dziećmi mieszkającymi w Warszawie, a uczęszczającymi do szkół poza miastem?
Do bezpłatnych przejazdów na podstawie Karty Ucznia, uprawnieni są zarówno uczniowie warszawskich szkół, jak i uczniowie mieszkający w Warszawie dojeżdżający do szkół poza granicami Warszawy
Co z dziećmi z rodzin wielodzietnych? Czy co roku trzeba składać nowy wniosek o bilet dla nich?
Nie. Zasady przedłużania uprawnień dla dzieci z rodzin wielodzietnych zostały skrócone i uproszczone. W sytuacji rodzin wielodzietnych, które złożyły wnioski o uprawnienia po dniu 1maja 2023 r., nie ma konieczności ponownego skłania wniosku w tym roku, w celu przedłużenia uprawnienia. Dzieci z rodzin z 3 dzieci dokonują jedynie zakupu biletu w POP ZTM. Dzieci z rodzin z czwórką i więcej dzieci, które ukończyły 18 rok życia – przedkładają w POP ZTM aktualną legitymację szkolną/studencką, a uprawnienie zostanie im przedłużone na kolejny rok szkolny. Młodsze dzieci z tych rodzin mają wgrane uprawnienie do 18 roku życia.