Linia tramwajowa T – Warszawski Transport Publiczny

Linia tramwajowa T

Warszawskie Linie Turystyczne kursują tylko w miesiącach letnich.

Przejażdżka linią T jest doskonałym pomysłem na wakacyjny weekend. Zabytkowe tramwaje zapewniają dojazd do wielu stołecznych miejsc, w których można spędzić czas korzystając z atrakcyjnej wakacyjnej oferty.

Zabytkowa linia T po raz pierwszy została uruchomiona w 1996 roku z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy. Tramwaje zaczynały trasę na placu Narutowicza, na Pragę dojeżdżały mostem  Poniatowskiego i wracały na Ochotę mostem Śląsko-Dąbrowskim oraz ulicami Marszałkowską i Filtrową. Początki nie należały jednak do łatwych. W zabytkowym tramwaju tuż przed wjazdem na most doszło do zwarcia instalacji. Wagon nie mógł jechać dalej. Spięto go z liniowym składem linii 22 i zepchnięto na pętlę Wiatraczna. Ostatecznie wagon z 1908 roku został zastąpiony nowszym.

W tym roku linię T obsługują wagony typu K i N, w tym wyjątkowy wagon 4Nj zwany „wiertarą”. Wagon ten pojawia się na linii T od 21 lat. Został wyprodukowany w 1957 roku w Chorzowskiej Wytwórni Konstrukcji Stalowych jako jedyna jednokierunkowa wersja wagonów 4N. Jego znakiem szczególnym była więc jedna kabina motorniczego oraz drzwi po jednej stronie pudła. Po 9 latach eksploatacji w Warszawie trafił do Szczecina. W połowie lat 90 XX w. wrócił do warszawy i przeszedł generalny remont, w ramach którego m.in. „zautomatyzowano” drzwi. Udało się to dzięki… wiertarkom, których pracjące z charakterystycznym dźwiękiem silniki otwierają i zamykają drzwi.

Tramwaje linii T dojeżdżają m.in. do Muzeum Narodowego, Stadionu PGE Narodowego, Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, Starego Miasta i Muzeum Powstania Warszawskiego.

W wakacyjne weekendy na wspólną podróż zabytkowym wagonem przez Warszawę zaprosi przewodnik. Będzie go można spotkać w kursach oznaczonych w rozkładzie jazdy literą „P”.

Tramwaje linii turystycznej „T” kursują na trasie:

PL. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – rondo Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Towarowa – Grójecka – PL.  NARUTOWICZA

Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się w zakładce rozkłady jazdy. Linia kursuje od 22 czerwca do 15 września.

W wagonach kursujących na linii „T” honorowane są wszystkie rodzaje biletów ZTM. Obsługę wagonów stanowią konduktorzy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie. Na biletach jednorazowych przesiadkowych (75- i 90-minutowych) oraz czasowych (20-minutowych) konduktorzy umieszczają pieczątkę wraz z adnotacją o dacie i godzinie rozpoczęcia przejazdu. Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (dobowego, 3-dniowego, weekendowego, 30-, 90-dniowego) możliwy jest po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.