Linia tramwajowa T – Warszawski Transport Publiczny

Linia tramwajowa T

Przejażdżka linią T jest doskonałym pomysłem na wakacyjny weekend. Zabytkowe tramwaje zapewniają dojazd do wielu stołecznych miejsc, w których można spędzić czas korzystając z atrakcyjnej wakacyjnej oferty.

Zabytkowa linia T po raz pierwszy została uruchomiona w 1996 roku z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy. Tramwaje zaczynały trasę na placu Narutowicza, na Pragę dojeżdżały mostem  Poniatowskiego i wracały na Ochotę mostem Śląsko-Dąbrowskim oraz ulicami Marszałkowską i Filtrową. Początki nie należały jednak do łatwych. W zabytkowym tramwaju tuż przed wjazdem na most doszło do zwarcia instalacji. Wagon nie mógł jechać dalej. Spięto go z liniowym składem linii 22 i zepchnięto na pętlę Wiatraczna. Ostatecznie wagon z 1908 roku został zastąpiony nowszym.

W tym sezonie na linię T wyjeżdża zabytkowy skład wagonów generacji N, którego konstrukcja pochodzi z lat 40 XX w. Sam skład, tzw. wagon silnikowy i wagon doczepny, pochodzą z lat 50 i w swojej historii po zakończeniu kursowania na ulicach Warszawy, służyły mieszkańcom Szczecina. Po zakończeniu eksploatacji w Szczecinie powróciły do Warszawy, gdzie wyremontowane na 90-lecie tramwajów elektrycznych w Warszawie od 1998 roku tworzą kolekcję historycznych tramwajów Warszawy.

skład wagonów typu 4Nj nr 838 i 4DN nr 1811 - fot. L. Peczyński

Pasażerowie z okien tramwaju mogą zobaczyć wiele ważnych dla historii Warszawy i Polski budynków, jak również panoramę miasta z dwóch mostów. Dworzec Centralny, Rotunda, Muzeum Narodowe, Stadion Narodowy, Stare Miasto i Muzeum Powstania Warszawskiego, to jedynie kilka z obiektów, które będą mijali w czasie podróży „tetką”.

Trasa

PL. G. NARUTOWICZA – Grójecka – pl. A. Zawiszy – Al. Jerozolimskie – rondo J. Waszyngtona – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – most Śląsko-Dąbrowski – al. Solidarności – Towarowa – Grójecka – PL.  G. NARUTOWICZA

schemat warszawskich linii turystycznych w roku 2020

Rozkład jazdy

Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się w zakładce rozkłady jazdy. Linia kursuje w soboty i niedziele do 27 września.

Ceny biletów

W tramwajach kursujących na linii T obowiązuje standardowa taryfa ZTM.

W wagonach pasażerowie spotkają konduktorów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Ich rolą jest obsługa wagonu oraz pomoc przy kasowaniu biletów jednorazowych w tradycyjnych „dziurkaczach”. Bilety krótko- i długookresowe kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej prosimy skasować wcześniej w innym pojeździe lub bramce metra.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Uwaga! Linię obsługują tramwaje wysokopodłogowe.

skład wagonów typu 4Nj nr 838 i 4DN nr 1811 - fot. L. Peczyński