Linia autobusowa 100 – Warszawski Transport Publiczny

Linia autobusowa 100

Linia 100 to oferta dla wszystkich, którzy lubią przyglądać się miastu zza szyby autobusu, a także cenią sobie zabytkowe wozy, które kiedyś codziennie wyjeżdżały na warszawskie ulice. Jeden kurs „setką” to ponadgodzinny „rejs” po zakątkach stolicy, w dodatku „na pokładzie” ikarusa lub berlieta.

„Setka” wróciła na warszawskie ulice w 2018 roku po kilkuletniej przerwie. Po raz pierwszy linia 100 pojawiła się w 1949 roku, kiedy to zastąpiła linię O okrążającą Śródmieście. O wyjątkowym charakterze „setki” przesądziło jej uruchamianie w dwóch wariantach: 100P i 100L – zgodnie z ruchem wskazówek zegara i przeciwnie do niego. Linia zaczynała i kończyła kursy na placu Unii Lubelskiej. W 1979 roku linię zlikwidowano. Odrodziła się w 2001 roku jako linia jednokierunkowa – autobusy wyruszały z placu Zamkowego i po okrążeniu Śródmieścia wracały w miejsce startu. Nowością był piętrowy MAN, sprowadzony z Berlina, który został skierowane do jej obsługi. W 2004 roku linię 100 zastąpiono linią 400, która kursowała na trasie Plac Zamkowy – Parku Kultury w Powsinie. Po raz kolejny zdecydowano się reaktywować „setkę” w 2007 roku. Tradycyjnie już krążyła po Śródmieściu zaczynając i kończąc kursy na placu Zamkowym. Po raz ostatni wyjechała w trasę w 2009 roku.

Trasa

Trasa linii 100: CENTRUM – Marszałkowska – Królewska – pl. marsz. J. Piłsudskiego – Senatorska – Miodowa – Świętojerska – M. Anielewicza – Karmelicka – Stawki – Muranowska – Konwiktorska – R. Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – Nowy Zjazd – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – al. Zieleniecka – most Józefa Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Bagatela – pl. Unii Lubelskiej – Marszałkowska – CENTRUM.

Na trasę linii 100 wyjadą: ikarus z 1982 roku i berliet z 1991 roku.

schemat warszawskich linii turystycznych w roku 2020

Rozkład jazdy

Autobusy linii 100 kursują w soboty i niedziele, od 4 lipca do 27 września. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się w zakładce rozkłady jazdy.

Ceny biletów

W autobusach kursujących na linii 100 obowiązuje standardowa taryfa ZTM.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Uwaga! Linię obsługują autobusy wysokopodłogowe bez obsługi konduktorskiej.