Dworce autobusowe i kolejowe – Warszawski Transport Publiczny

Dworce autobusowe i kolejowe

Większość podróży dalekobieżnymi pociągami i autobusami zaczyna się i kończy na jednym z trzech warszawskich dworców – Centralnym, Wschodnim lub Zachodnim.

Dworzec Centralny jest dworcem kolejowym zlokalizowanym w centralnej części miasta, z której można wygodnie dojechać komunikacją miejską do wszystkich dzielnic Warszawy i miejscowości podwarszawskich. W sąsiedztwie dworca znajdują się przystanki tramwajowe i autobusowe oraz stacja kolejowa Warszawa Śródmieście, z której odjeżdżają pociągi m.in. do dzielnic Warszawy znacznie oddalonych od centrum oraz do miejscowości sąsiadujących z Warszawą. W odległości około 400 metrów znajduje się stacja pierwszej linii metra Centrum.

schemat rozmieszczenia przystanków linii dziennych w rejonie dworca Warszawa Centralna
schemat rozmieszczenia przystanków linii nocnych w rejonie dworca Warszawa Centralna

Dworzec Wschodni składa się z części kolejowej i autobusowej. Dworzec kolejowy obsługuje połączenia dalekobieżne i regionalne. Od strony ulicy Lubelskiej są przystanki autobusów dalekobieżnych. Przystanki autobusów komunikacji miejskiej są zlokalizowane po obu stronach torów kolejowych – od strony ulicy Lubelskiej i od strony ulicy Kijowskiej. Z ulicy Kijowskiej odjeżdżają także tramwaje.

schemat rozmieszczenia przystanków linii dziennych w rejonie dworca Warszawa Wschodnia

Dworzec Zachodni jest dworcem kolejowo-autobusowym. Odjeżdżają z niego pociągi dalekobieżne i podmiejskie oraz dalekobieżne autobusy. Przystanki autobusów miejskich znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca autobusowego, a z peronami kolejowymi połączone są przejściem podziemnym.

schemat rozmieszczenia przystanków linii dziennych w rejonie dworca Warszawa Zachodnia
MobileMS
Open Font License